co

S

Forum Polskie Pola Lacanowskiego zaprasza na wykład otwarty z cyklu „Czym jest psychoanaliza„, pt. „Co tworzy więź społeczną? Czyli dlaczego sprite nie ma szans albo dlaczego analitycy psioczą na kapitalizm?”. Wystąpienie wygłosi Jan Tkaczow, psychoanalityk lacanowski praktykujący w Warszawie. Jak zapowiada we wprowadzeniu do wykładu:

„Celem zaostrzenia Państwa apetytów intelektualnych posłużę się słowami człowieka XIX w. z odległego, północno-zachodniego wybrzeża Pacyfiku, terytorium dzisiejszych USA:
Będziemy tańczyć kiedy nasze prawa nakazują nam tańczyć, będziemy ucztować kiedy nasze serca pragną ucztować. Czy mówimy białemu człowiekowi ‘Rób tak jak Indianie’? Nie, nie mówimy. Dlaczego tedy wy mówicie nam ‘Zachowujcie się tak jak biały człowiek’? To surowe prawa nakazują nam tańczyć. To surowe prawo nakazuje nam rozdawać majątek naszym przyjaciołom i sąsiadom. To są dobre prawa. Pozwólmy białemu człowiekowi być posłusznym swoim prawom, a my będziemy posłuszni swoim.
Wódz O’wax̱a̱laga̱lis plemienia Kwagu’ł opisuje stosunek Indian do zakazu potlaczu w swej słynnej mowie do antropologa Franza Boas’a.
Lacan w wielu miejscach swojego nauczania przywołuje prace Marcela Maussa i ceremonię potlaczu. Dlaczego? Co to ma wspólnego z tematem wykładu?”

Prelegent spróbuje odpowiedzieć na pytania zawarte w tytule i być może kilka innych.

 

25 lutego
godzina 20:00
MiTo art.café.books
ul. Waryńskiego 28
(Metro Politechnika)