FPPL - Czym jest seks?


Czym jest seks? 1 kwietnia odbędzie się spotkanie filozofii z psychoanalizą, dwóch obecnie dalekich od siebie pól, na płaszczyznach których będziemy stawiali pytania szkole francuskiej oraz słoweńskiej.

Arystoteles w Metafizyce stwierdza, że „pod wpływem zdziwienia ludzie zarówno dziś oddają się filozofowaniu, jak i kiedyś zaczęli to czynić” (Met 982b). U źródeł filozofii leży zdziwienie, szukanie dziury w całym, traktowanie świata jak zagadki, enigmy. Niemałą zagadką jest więc to, że Lacan, który w dostrzeganiu, rozwikływaniu zagadek i szukaniu dziur widział sedno praktyki psychoanalitycznej, dwadzieścia dwa wieki później deklaruje: „Nie uprawiam żadnej filozofii, przeciwnie, wystrzegam się jej jak dżumy” (Triumf religii, s. 87). Ponieważ stosunek Lacana do filozofii stał się już obiegową doxą, dziwić się można dziwaczności aliansu psychoanalizy lacanowskiej i filozofii, który usiłują zawiązać przedstawiciele szkoły słoweńskiej. Przez to zdziwienie przeprowadzać nas będzie przedstawicielka tej szkoły, Alenka Zupančič, ze swoją książką Czym jest seks? Razem z nią pytać będziemy o tytułowy seks, ale także o rozbrat pomiędzy filozofią a psychoanalizą, który przyjęty, za oczywisty, rzadko podawany jest dziś w wątpliwość.

Na pierwszym spotkaniu przyjrzymy się Wstępowi oraz dwóm pierwszym rozdziałom książki Czym jest seks? (Robi się tutaj dziwnie… oraz …A tam nawet dziwniej) w których autorka wprowadza nas w projekt „powrotu do Lacana” (być może analogicznego do zwiastowanego przez Lacana powrotu do Freuda), politycznego charakteru seksualności oraz zredefiniowanej dzięki psychoanalitycznej soczewce ontologii, która teraz wreszcie może być „zdezorientowana na obiekt”. Zgłębiając kwestię tego „czym jest seks?”, spróbujemy zrozumieć istotę naszej (nie) ludzkości; (nie) dowiemy się skąd się biorą dorośli oraz badając chrześcijaństwo i polimorficzną perwersyjność, odkryjemy naszą (nie) naturalność.

Prowadzący:
Stanisław Chankowski i Bartosz Pokorski

ZAPRASZAMY!

Więcej informacji i zapisy na zajęcia: Czym jest seks?


Kalendarz spotkań FPPL