Czytanie Seminarium XVII J. Lacana „Odwrotna strona psychoanalizy” 27.02.2023, g.20:30
Zapraszamy na poniedziałkowe spotkanie 27.02, podczas którego omówimy drugą część wykładu 4 Seminarium XVII z 21 stycznia 1970 roku.
Słowem przewodnim całego rozdziału mianowaliśmy “prawdę” [“vérité”]. Nie łatwo się z nią obchodzić poza kontekstem logiki zdań – nie jest ona czymś, co “da się złapać za ogon” – prawda umyka i to stanowi o jej zdrowym charakterze. Na poprzednim spotkaniu była mowa m.in. o “Historii połówki kurczaka” – czyli o tej połowie podmiotu, która w fazie lustra obsadzona jest w ciele jako wyobrażonym fallusie – i jest “bez serca, ale nie bez wątroby” [foie]. Co miałoby oznaczać, że prawda jest być może ukrytą, ale działającą nieobecnością. Mówiliśmy też o sensie, który niesie pewien “ładunek” sensu, ale niewystarczający, żeby nadać ciężar istnieniu. Tym co miałoby nadać ciężar istnieniu to “non-sens”– czynność pomyłkowa, w której sens się chowa – objawia się retroaktywnie – i dlatego okazuje się być czynnością udaną.
W drugiej części nadal dużo będzie o prawdzie i o paradoksach z nią związanych.
Spróbujemy za Lacanem odkryć, co stoi za Wittgensteinowskim impasem “Traktatu logiczno-filozoficznego” i dowiedzieć się dlaczego jego autor, mimo, że zbliża się do pozycji analityka – kiedy eliminuje swój dyskurs – to jednak “nie chce nic wiedzieć o zakątku, w którym chodzi o prawdę”. Zastanowimy się dlaczego stwierdzenie, że “nie ma prawdy bez fałszu” jest prawdą, ale, “nie byłoby fałszu bez prawdy” jest fałszem? A także – skąd bierze się sugestywność dyskursu uniwersyteckiego i dlaczego ma to związek z “Ja”? Wrócimy do Freuda i fantazmatu “dziecka, które jest bite”, który kryje nieoczywistą jouissance podzielonego podmiotu. W tej części będzie też o tym, dlaczego Lacan uważa de Sade za teoretyka i skąd pomysł, że “druga śmierć następuje przed pierwszą, a nie po niej, jak marzy o tym de Sade.”
Zajęcia poprowadzą: Marcin Piotrowski i Joanna Salamon.
W celu ułatwienia pracy nad Seminarium XVII zapewniamy dostęp do przygotowanego przez FPPL tłumaczenia na język polski.
Pojedyncze zajęcia (2 godziny): 40 zł
Pojedyncze zajęcia (2 godziny) dla studentów: 30 zł
Dla członków FPPL wstęp wolny
Prosimy o dokonywanie wpłat na konto FPPL: 79 1140 2004 0000 3902 7553 8931
Tytuł przelewu: SEMINARIUM XVII (+ liczba zajęć)
Potwierdzenia wpłat prosimy wysyłać na adres: szymanska.joannaaaa@gmail.com
MIEJSCE ZAJĘĆ: platforma Zoom, link u koordynatorki zajęć: szymanska.joannaaaa@gmail.com
Więcej informacji: Czytanie Seminarium XVII Lacana