FPPL - Czytanie Seminarium XVII Lacana - Odwrotna strona psychoanalizy


Zapraszamy na spotkanie w poniedziałek 27 marca, podczas którego omówimy pierwszą część wykładu 5 Seminarium XVII z 11 lutego 1970 roku.

W trakcie tej lekcji Lacan ponownie wraca do dialektyki Pana i Niewolnika, konstatując, że dyskurs
analityka musi znaleźć się w opozycji do woli (o)panowania [maîtrise], aby nie ześlizgnął się znowu w dyskurs Pana.

Jak temu sprostać? Lacan odpowiada: trzymając się konsekwentnie prawa pragnienia, czyli
kastracji. Innymi słowy, analityk ma nie wiedzieć po to, żeby podmiot mógł wypracować wiedzę i zgodzić się, że ta wiedza o niczym nie rozstrzyga. Kastracja jouissance, jako sposób wytwarzania pragnienia działa paradoksalnie – tworzy więź – i o to chodzi w dyskursie analitycznym, żeby podmiot związać (z) dyskursem,  złapać za słowo, które odkrywa coś z pragnienia, a przede wszystkim to, że podmiot w ogóle pragnie.

Lacan stwierdza, że dyskursy są pozorami, gdyż usiłują zatykać produkcją sensów niemożliwe zadania, a więc: rządzenie (w dyskursie pana), kształcenie (w dyskursie uniwersyteckim) i analizowanie (w dyskursie analitycznym).

W omawianym wykładzie Lacan wraca do przypadku Dory i pięknej rzeźnikowej, ukazując, że jedynie dyskurs histeryczny wywołuje rezonans w podmiocie – odpowiada bowiem na niemożliwość wiedzy o sobie samym i sprowadza natychmiastowe skutki. Jak pamiętamy Dora nie chciała nic wiedzieć o swoim udziale w zamieszaniu, na które się skarżyła, a piękna żona rzeźnika nie mogła czerpać satysfakcji z interpretacji snu przyniesionego Freudowi, ponieważ nie rozpoznawała się ona w pragnieniu nieusatysfakcjonowanego pragnienia.

Powrót do Freuda i Marksa – którzy się „nie opieprzali”, ale właśnie dlatego „nie pieprzyli głupot” jest próbą przyjrzenia się, jak pragnienie Innego zarządza dyskursem nie zdradzającym krępującej prawdy o braku stosunku seksualnego. Freud i Marks nie byli ograniczeni własną pozycją w dyskursach przez siebie podejmowanych, mówili z miejsca nieświadomej prawdy, występowali w imieniu tego, co chciało się wypowiedzieć, a co nie miało w czasach dla nich współczesnych głosu.

Zajęcia poprowadzą: Erwin Dolaciński i Joanna Salamon

W celu ułatwienia pracy nad Seminarium XVII zapewniamy dostęp do przygotowanego przez FPPL tłumaczenia na język polski.

Pojedyncze zajęcia (2 godziny): 40 zł
Pojedyncze zajęcia (2 godziny) dla studentów: 30 zł
Dla członków FPPL wstęp wolny
Prosimy o dokonywanie wpłat na konto FPPL: 79 1140 2004 0000 3902 7553 8931
Tytuł przelewu: SEMINARIUM XVII (+ liczba zajęć)
Potwierdzenia wpłat prosimy wysyłać na adres: szymanska.joannaaaa@gmail.com

MIEJSCE ZAJĘĆ: platforma Zoom, link u koordynatorki zajęć: szymanska.joannaaaa@gmail.com

Więcej informacji: Czytanie Seminarium XVII Lacana

Dołącz do wydarzenia na fb


Kalendarz spotkań FPPL