Spotkania literackie FPPL


SPOTKANIA LITERACKIE FPPL
Spotkania otwarte

Kolejny cykl spotkań literackich za nami, a więc spotkania odbędą się pod nowym motywem przewodnim. W tym roku zajmiemy się dramatami, a żeby było ciekawiej, dramatami, które interesowały samego Lacana w procesie jego nauczania. Będą to albo klasyki tragedii starożytnej Sofoklesa albo nowoczesna komedia Moliera czy też współczesny teatr absurdu Becketta. Wspólnie będziemy szukać połączenia dramaturgii z psychoanalizą, postaramy się prześledzić kroki stawiane przez Lacana, jak również spróbujemy znaleźć nowe ścieżki. Zajmiemy się podstawowymi pojęciami, jak miłość, pragnienie, jouissance, mądrość, pasja, etyka z trochę innej strony niż odbywa się to podczas innych seminariów prowadzonych w ramach Forum, starając się jednakowoż zachować z nimi spójność i zanurzyć się w materii psychoanalizy bardziej kompleksowo.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

1 spotkanie – 9 października 2022 – Cukry Dorota Kotas

Nasze spotkania zaczniemy od „Cukrów” Doroty Kotas, które niestety nie mogły odbyć się w pierwszym planowanym terminie. Zapraszamy wszystkich chętnych na otwarte spotkanie literackie, podczas którego omawiać będziemy Cukry Doroty Kotas, której idiosynkratyczny styl pozwoli nam zanurzyć się w osobistym świecie autorki, jako że książka ma charakter autobiograficzny i wyjątkowo intymny. „Bohaterka jest dziewczyną i dostała diagnozę: zespół Aspergera. Ale co to właściwie oznacza?”.

2 spotkanie – 4 grudnia 2022 – Szkoła żon Molier

Jak krucha może być męskość budowana na glinianych nogach próżności. Pasja posiadania, bycia jedynym posiadaczem od początku do końca, pasja metonimiczna jak każda inna. Bohater krąży wokół obiektu, którego nie chce zrozumieć, tym samym starając się być jedynym nosicielem mądrości dla swojej ukochanej mimo woli. Och… jak złudne to nadzieje, że uda mu się utrzymać pragnienie w ryzach i mieć władzę nad rozkoszą młodej wybranki. Świadomie rozpisany przepis na papierze nieświadomego pochodzenia zawsze doprowadzi do tragedii. Czy też komedii, jeżeli akurat w tym czasie mamy komfort bycia widzem… jeszcze.

UWAGA! zmiana daty

3 spotkanie – 15 stycznia 2023  29 stycznia 2023 – Świętoszek Molier

Tekst omawiany jeszcze w szkole, wiele razy wałkowany i przewijający się w większości dyskusji o komedii czy dramaturgii francuskiej. Ale czy to na pewno dramat nam znany? Jak wiele z niego jest obecne we współczesnych czasach, jak wiele osób daje się omamić manią własnej świątobliwości, a także zanurza się w tym komicznym tańcu hipokryzji? I nie myślmy, że my jesteśmy przed tym chronieni – to tylko utwierdzi nas w złudzeniu, że zasady nie są dla nasi nawet nie zauważymy, kiedy poniesiemy się w pląsającą tłuszczę z nie mniejszą przyjemnością.

4 spotkanie – 5 marca 2023 – Świętoszek Molier (ciąg dalszy)

Jedno spotkanie okazało się niewystarczające na omówienie dzieła Moliera. Zdecydowaliśmy się na zorganizowanie drugiego spotkania poświęconego „Świętoszkowi”.

5 spotkanie – 23 kwietnia 2023 – Hamlet cz.1

6 spotkanie – 28 maja 2023 – Hamlet cz.2

7 spotkanie – 11 czerwca 2023 – Hamlet cz.3

DATY SPOTKAŃ

 • 9 X 2022
 • 4 XII 2022
 • 15 I 2023 29 I 2023
 • 5 III 2023
 • 23 IV 2023
 • 28 V 2023
 • 11 VI 2023

GODZINA

 • 17:30 – 19:30

CENA

 • Zajęcia są nieodpłatne
 • Wstęp wolny

MIEJSCE ZAJĘĆ

 • On-line: umożliwiamy udział w zajęciach przez platformę Zoom

Z uwagi na zakłócenia spotkań na Zoom: chętnych prosimy o kontakt z koordynatorem w celu uzyskania linku do spotkania.

KOORDYNATOR ZAJĘĆ

 

Dołącz do wydarzenia na fb


Kalendarz spotkań FPPL