Spotkanie z Colette Soler, autorką książki „Lacan, lecteur de Joyce” (ang. ‚Lacan Reading Joyce’) sobota, 28.05.2022, godz. 10:00-12:00 Polish Time.

Znakomita francuska psychoanalityczka, interpretatorka Lacana i autorka wielu książek, Colette Soler, zgodziła się odpowiedzieć na nasze pytania w czasie spotkania, które będzie zakończeniem serii seminariów FPPL „Joyce – Artysta litery”, przeprowadzonych na bazie książki jej autorstwa „Lacan Reading Joyce” (Routledge; 2018 tłumaczenie na angielski Devra Simiu).

Będzie to okazja, by posłuchać komentarza Soler na temat tego, co Jacques Lacan wyniósł z lektury Jamesa Joyce’a, pisarza, Artysty, jako przyczynek dla nowej, wywrotowej odsłony psychoanalizy w latach 70. XX wieku. Seminarium „Le Sinthome” domyka konceptualizację węzła boromejskiego w nauczaniu Lacana, ustawiając Realne, jeden z trzech porządków, jako kierunek działania psychoanalitycznego i punkt odniesienia dla bytu mówiącego, w jego wysiłku ustanowienia siebie jako podmiot oraz byt upłciowiony.

Zachęcany do zadawania pytań i do dyskusji. Spotkanie z Colette Soler odbędzie się w języku francuskim, z tłumaczeniem konsekutywnym na język polski.

Spotkanie jest otwarte i nieodpłatne.

LINK ZOOM:
https://us06web.zoom.us/j/98438940562?pwd=UDBFcE9tczFvUkE2R3h3WGd3bWdKZz09
Identyfikator spotkania: 984 3894 0562
Kod dostępu: 110980

Zapraszają prowadzący zajęcia Joanna Szymańska i Marcin Piotrowski oraz Zarząd FPPL.

Colette Soler, od lat prowadząca praktykę psychoanalityczną w Paryżu, posiada tytuł wykładowcy akademickiego na wydziale filozofii oraz doktora psychologii paryskiej Sorbony. Wykłada w Kolegium Klinicznym Pola Lacanowskiego (College Clinique du Champ Lacanien) w Paryżu. Jej spotkanie z nauczaniem J. Lacana sprawiło, że poświęciła swoje życie psychoanalizie. Była członkinią obu założonych przez Lacana szkół: pierwszej Paryskiej Szkoły Freudowskiej (ÉFP) i drugiej Szkoły Sprawy Freudowskiej (ÉCF), której była współzałożycielką. W roku 1998 zainspirowała i stała się jednym z głównych założycieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Forów Pola Lacanowskiego (IF-EPFCL) ze Szkołą Psychoanalizy w Paryżu (EPFCL). Poza Francją, Colette Soler naucza psychoanalizy na czterech kontynentach, a wśród jej licznych nagradzanych publikacji książkowych można wymienić m.in. następujące tytuły: „Psychoanaliza jako myśl niejednorodna, historia szczególnego kryzysu”; „Przygoda literacka czy natchniona psychoza? Rousseau, Joyce, Pessoa”; „Nieświadomość pod gołym niebem psychozy”; „Era traumatyzmu”; „Co Lacan mówił o kobietach?”; „Lacan, nieświadomość wynaleziona na nowo”, „Humanizacja? Psychoanaliza, Symbolizacja i Ciało Nieświadomego”.

Jej książka „Lacan czytający Joyce’a” uzyskała przyznawaną przez księgarzy francuskich prestiżową „Nagrodę Edypa” za rok 2016. 

ZAPRASZAMY!

Więcej informacji: Joyce – Artysta litery

Dołącz do wydarzenia na fb

Plan zajęć FPPL