Trauma i fantazmat – zagadka jouissance i scenariusze pragnienia
Pojęcie traumy zostało dziś tak spopularyzowane, że wydaje się dotykać każdego. Mylnie sprowadzana do trudnych czy wręcz strasznych przeżyć, trauma jest zarazem przyczyną jak i skutkiem psychicznym. „Mam traumę, więc jestem” – tak chciałoby się sparafrazować dyskurs współczesnego człowieka. Czy to świat jest coraz straszniejszy czy człowiek coraz bardziej kruchy?
Freud, choć stopniowo przesuwał akcent z traumy na fantazmat, z rzeczywistego uwiedzenia na uwiedzenie wyobrażone nie porzucił jednak idei traumy pierwotnej Dotyczy ona każdego podmiotu i nie ma na nią odporności… innej niż fantazmat albo urojenie.
Lacan podejmuje freudowską logikę traumy i wstecznego naznaczenia w podmiotowym czasie. Umiejscawia jednak traumę w przestrzeni językowej, pomiędzy wypowiedziami, w dziurze milczenia lub zająknięcia. Fantazmat w lacanowskim opracowaniu nie jest tylko wyobrażeniowy lub banalnie edypalny.
To również przede wszystkim formacja językowa typu „Dziecko się bije”, z wieloznaczną funkcją „się” albo władzą czasowników. Władzą nie realizowanej myśli, która dyktuje scenariusze pragnienia…
Podczas zajęć będziemy badać te pojęcia i wspólnie zastanawiać się nad ich aktualnością w praktyce, sięgając do tekstów Freuda i Lacana a także współczesnych psychoanalityków.
Temat nawiązuje do tegorocznego programu europejskich Kolegiów Klinicznych 2024/25 IF-EPFCL „Traumatismes”.
Poniedziałki 19:30-21:30
Prowadzący: Sara Rodowicz-Ślusarczyk i Marcin Klaus
Zajęcia odbywają się co 2 tygodnie, stacjonarnie w Warszawie.
Deklaracje wstępne uczestnictwa w zajęciach prosimy wysyłać do 15 grudnia 2024.
Koordynacja: marcin.klaus@insightshot.pl, sara.rodowicz.slusarczyk@gmail.com
Cena: 900 zł za cały semestr [płatne z góry, możliwość płatności w 2 ratach].
Udział dla członków FPPL jest bezpłatny [niemniej wymaga wcześniejszej deklaracji].
Daty spotkań:
3 marca – wykład otwierający – wstęp wolny
• 17 marca
• 31 marca
•14 kwietnia
•5 maja
• 19 maja
• 2 czerwca