Wprowadzenie do psychoanalizy. Czytanie i omawianie Seminarium I J. Lacana pt. „Pisma techniczne Freuda” - FPPL


W sobotę 17 lutego będziemy czytać rozdział 3. Seminarium I, zatytułowany „Opór i obrony”, aby kontynuować pracę nad zagadnieniem oporu, zjawiskiem, które Lacan analizuje z wielu perspektyw. Ostatecznie określa oporem wszystko, co uniemożliwia pracę analityczną. A istotą pracy analitycznej, opartej na szacunku dla podmiotu ludzkiego, nie jest przełamywanie oporu, a odkrywanie i interpretowanie nieświadomego. Korzystając z winiety klinicznej Lacan wyjaśnia, że interpretacja z pozycji ego analityka w relacji do ego pacjenta nie jest właściwą techniką. Choć niepozbawiona oddziaływania, jest to metoda zbliżona do mechanizmu projekcji – zdradzając inkwizytorskie podejście po stronie analityka.

Lacan, podążając za Freudem, łączy opór z traumą, podkreślając, że to co fantazmatyczne jest ważniejsze od tego, co się rzeczywiście wydarzyło. Dzięki temu widzimy, że relacja podmiotu do własnego doświadczenia i do siebie samego jest problematyczna i nigdy nie opiera się na czymś, co nazwalibyśmy prawdą obiektywną. Tutaj fakty nie mają znaczenia, bo podmiot tworzy swoją historię w oparciu o prawdę czysto subiektywną, prawdę podmiotową, która ma swoją logikę i źródło w tym, co nieświadome.

To wszystko, nieustannie, skłania Lacana do stawiania  pytań odnośnie działania psychoanalityka i skutków tego działania. My także będziemy się nad tym zastanawiać podczas zajęć. Ponadto jak zawsze będzie czas na  zadawanie pytań i dyskusję.

Zapraszamy do wspólnego czytania i dyskusji w dn. 17 lutego 2024 w Bibliotece na Koszykowej w Warszawie albo przez ZOOM.

Aby otrzymać link do spotkania oraz tekst seminarium I Lacana należy napisać do koordynatorki zajęć: szymanska.joannaaaa@gmail.com

PROWADZĄCY

  • Marcin Piotrowski
  • Joanna Szymańska

CENA

  • Zajęcia są bezpłatne

 

Więcej informacji: Wprowadzenie do psychoanalizy. Omawianie Seminarium I Lacana

Dołącz do wydarzenia na fb

 

ZAPRASZAMY!


Kalendarz spotkań FPPL