Lacan w kolejnym, już 6. rozdziale seminarium, kontynuuje analizę ja (przejaw rejestru Wyobrażeniowego), którą zestawia z dyskursemja (przejawem dyskursu Symbolicznego). Pokazuje, że podczas pracy analitycznej mamy do czynienia z ja podmiotu, wraz z jego ograniczeniami, wyobrażeniami i obronami. Przestrzega przed traktowaniem ja jako sprzymierzeńca analityka oraz próbą analizowania obron, co nieuchronnie prowadzi do wytworzenia dualnej relacji ja pacjenta – ja analityka.Obrazuje to winietą z pracy Anny Freud, wskazując na ryzyko utknięcia takiej pracy w martwym punkcie.

Lacan podkreśla, że praca analityczna polega na wydobywaniu struktury symbolicznej podmiotu i jej interpretację, a nie zajmowanie się błędnymi rozpoznaniami ja.

Ponadto Lacan powraca do terminu Bejahung, którego problematykę wyjaśnia na podstawie pracy Melanie Klein z czteroletnim Dickiem.

Zapraszamy!
Joanna Szymańska, Marcin Piotrowski.

Zajęcia odbędą się w Szpitalu Nowowiejskim, przy ul. Nowowiejskiej 27 w Warszawie, sala wykładowa nr 81 na parterze oraz na Zoom.

Aby otrzymać link do spotkania oraz tekst seminarium I Lacana należy napisać do koordynatorki zajęć: szymanska.joannaaaa@gmail.com; (link zostanie rozesłany w przeddzień zajęć).

Sobota, 18 maja 2024, godz. 17-19.