W październiku br. Forum Polskie Pola Lacanowskiego rozpocznie cykl seminariów otwartych o typowych przypadkach klinicznych w leczeniu psychoanalitycznym, opisanych przez jego twórcę, neurologa i psychiatrę Sigmunda Freuda. Zajęcia prowadzone przez członków FPPL, polegać będą na wspólnym z uczestnikami czytaniu i omawianiu wskazanych przez prowadzących fragmentów z tekstów Freuda oraz komentujących je fragmentów tekstów francuskiego psychiatry i psychoanalityka Jacquesa Lacana.
Opisując od strony klinicznej przypadki osób, jakie trafiły do jego gabinetu, Freud pozwala dostrzec czytelnikowi różnice pomiędzy różnymi typami zaburzeń psychicznych, jakimi są nerwice i psychozy, jak i różnice istniejące w ramach jednego typu zaburzenia (jak w przypadku podtypów nerwicy, takich jak: histeria, obsesja i fobia). Przede wszystkim jednak, i niezależnie od typu zaburzenia, freudowskie opisy przypadków przybliżają czytelnikowi jego dzieł, psychoanalityczne rozpoznanie sedna cierpienia, z jakim człowiek zgłasza się do terapii. Z kolei komentarze Lacana – wydobywające geniusz Freuda-psychoanalityka, ale i nierzadko polemizujące z jego podejściem teoretycznym czy praktycznym – systematyzują zagadnienia diagnozy i terapii, jaką proponuje psychoanaliza.
Choć od czasów Freuda psychoanaliza zmieniła się, niezmienne pozostało założenie na jakim się ona opiera – stwierdzenie Freuda z 1905 roku, że nerwice (w tym nerwice narcystyczne, dziś nazywane psychozami) mają swoje źródło w seksualności dziecięcej. Dlatego też cykl „Czytając Freuda z Lacanem„ zainauguruje 6 października spotkanie poświęcone przypadkowi Małego Hansa, pięciolatka, który bał się wychodzić z domu. Szczegółowe informacje znajdują się TU i TU.
W dalszej kolejności przewidywane są zajęcia poświęcone innym, mniej lub bardziej znanym, przypadkom z praktyki Freuda, takim jak m.in.: Anna O., Dora, Młoda Homoseksualistka czy Człowiek od Wilków.
Zapraszamy!