FPPL - Czytanie Seminarium XVII Lacana - Odwrotna strona psychoanalizy


Zapraszamy na spotkanie w poniedziałek 3 kwietnia, podczas którego omówimy drugą część wykładu piątego Seminarium XVII z 11 lutego 1970 roku.

Drugą część omówienia (str. 3-10) rozpoczniemy od zastanowienia nad relacją szczęścia do fallusa oraz ich związkiem z pragnieniem w dyskursie histerycznym. Dlaczego jedno nie ma i urządza maskaradę, a drugie nie wie co z nim począć, ale nim fechtuje, paraduje. Czy pragnienie by nie pragnąć jest pragnieniem, czy unikaniem pragnienia? Jakie rozwiązanie na kwestię braku proponuje nam Jezus aka „Słowo”?

Co to znaczy, że rozkosz falliczna jest „pokryta siatką” funkcji nadwyżki rozkoszy i w jaki sposób funkcja nadwyżki rozkoszy fallicznej zastępuje rozkosz zakazaną przez kompleks Edypa? Czy idea wiedzy absolutnej u Hegla jest do utrzymania wobec subwersywności psychoanalizy?

Przypomnimy czym jest zasada i poza zasadą przyjemności Freuda. Postaramy się zbliżyć się do tego, o co może chodzić Lacanowi, gdy nawiązuje do termodynamiki, entropii i pola energetycznego.

Zakończymy kwestią wymiany i bogactwa u Marksa. Spróbujemy odpowiedzieć dlaczego bogacz kupuje, ale nie płaci i co ma wspólnego pozycja bogacza z pozycją psychoanalityka.

Zajęcia poprowadzą: Erwin Dolaciński i Joanna Salamon

W celu ułatwienia pracy nad Seminarium XVII zapewniamy dostęp do przygotowanego przez FPPL tłumaczenia na język polski.

Pojedyncze zajęcia (2 godziny): 40 zł
Pojedyncze zajęcia (2 godziny) dla studentów: 30 zł
Dla członków FPPL wstęp wolny
Prosimy o dokonywanie wpłat na konto FPPL: 79 1140 2004 0000 3902 7553 8931
Tytuł przelewu: SEMINARIUM XVII (+ liczba zajęć)
Potwierdzenia wpłat prosimy wysyłać na adres: szymanska.joannaaaa@gmail.com

MIEJSCE ZAJĘĆ: platforma Zoom, link u koordynatorki zajęć: szymanska.joannaaaa@gmail.com

Więcej informacji: Czytanie Seminarium XVII Lacana

Dołącz do wydarzenia na fb


Kalendarz spotkań FPPL