Psychoanaliza lacanowska w Pardon To Tu - Od czytania do zapisywania symptomu: przeniesienie

Ilustracja: Gustave Caillebotte „Cykliniarze”, 1875


Już w najbliższą niedzielę 13 grudnia o godzinie 17 w trybie przez Zoom, odbędzie się trzecie z cyklu spotkań „Psychoanaliza, To Tu”, zatytułowane „Od czytania do zapisywania symptomu: przeniesienie”. Nagrania spotkań są dostępne tutaj: Psychoanaliza, To Tu

Prowadząca spotkanie, Sara Rodowicz-Ślusarczyk, zapowiada je w taki sposób:

„Od czytania do zapisywania symptomu: przeniesienie”

Moimi przewodnikami po pojęciach czytania i zapisywania będą John Maxwell Coetzee i Jerzy Grotowski. Może się to wydawać Państwu zaskakujące, ale to oni nauczą mnie czegoś o psychoanalizie.

W psychoanalizie przystępujemy do mówienia dlatego, że popycha nas ku temu jakiś rodzaj cierpienia. Pierwszą pracą każdej psychoanalizy jest wydobycie z cierpienia pewnej zagadki, czyli czegoś bardziej jednostkowego niż cierpienie – a jest to właśnie specyficzny symptom danej osoby. Podczas niedzielnego wykładu opowiem o wejściu w proces psychoanalizy od którego rozpoczyna się proces „czytania” symptomu. Ale jak zachodzi to przejście od mówienia do czytania?

„Czytanie w żaden sposób nie zobowiązuje Was do rozumienia. Najpierw trzeba czytać” – twierdził Lacan w XX Seminarium Encore. Przy czym w praktyce psychoanalizy wcale nie chodzi o umiejętność czytania tekstów! Umiejętność czytania, czytania własnego nieświadomego, to szczególna wiedza, jaką wynosi z psychoanalizy każdy, kto się na nią zdecyduje. Jest to wiedza jednostkowa, a jej wydobywanie ma taki efekt uboczny, że… zmienia się życie. Coś, co skromniej nazywamy efektem terapeutycznym. Spróbuję też zarysować na czym polega przejście do zapisywania się symptomu – czyli to, co czeka na nas na końcu psychoanalitycznej drogi.

Ale jak w tych przejściach wyłania się przeniesienie?

Zapraszam do posłuchania!

Do pobrania plik z nagraniem audio (108 MB – mp3): Od czytania do zapisywania symptomu: przeniesienie

Zapraszamy!

Wstęp wolny

Spotkanie on-line: https://zoom.us/j/99544185116

Więcej informacji: Psychoanaliza, To Tu

Dołącz do wydarzenia na fb

Plan zajęć FPPL