Wprowadzenie do psychoanalizy. Czytanie i omawianie Seminarium I J. Lacana pt. „Pisma techniczne Freuda” - FPPL


W rozdziale 5. seminarium I „Pisma techniczne Freuda” Lacan odnosi się do prezentacji J. Hyppolite’a, francuskiego filozofa heglisty, o Verneinung – terminie opracowanym przez Freuda na określenie pewnego mechanizmu psychicznego. Zaprzeczenie, albo denegacja, towarzyszy podmiotom nerwicowym od zarania, skutkując, między innymi, niesamowitością marzeń sennych.

Jednak nicią przewodnią rozdziału jest pytanie o mówienie i relację podmiotu do mowy. Lacan konsekwentnie kontynuuje tutaj wywód o różnicy między porządkiem wyobrażeniowym, sferze ego, a symbolicznym, obszarze „językowej plątaniny”, która pochwyca podmiot z dniem narodzin i działa w radykalny sposób na jego życie, stawiając go przed koniecznością zajęcia pozycji w swoim mówieniu wobec mowy, przyjętej od innego.

W ujęciu lacanowskim ego, czyli Ja, to nie wyłącznie lustrzana identyfikacja z innym, ale także obrona i sprzeciw oraz, ostatecznie, źródło wiecznie błędnego rozpoznania [fr. méconnaissance].

Lacan objaśnia jak dzięki perspektywie analitycznej można uchwycić relację pomiędzy oporem ego a mówieniem, w którym podmiot stoi na gruncie nieświadomego.

Zajęcia odbędą się w Szpitalu Nowowiejskim, przy ul. Nowowiejskiej 27 w Warszawie, sala wykładowa nr 81 na parterze oraz przez Zoom.

Aby otrzymać link do spotkania oraz tekst seminarium I Lacana należy napisać do koordynatorki zajęć: szymanska.joannaaaa@gmail.com

Zapraszamy!
Joanna Szymańska, Marcin Piotrowski
Sobota, 20 kwietnia 2024, godz. 17:00-19:00

PROWADZĄCY

  • Marcin Piotrowski
  • Joanna Szymańska

CENA

  • Zajęcia są bezpłatne

 

Więcej informacji: Wprowadzenie do psychoanalizy. Omawianie Seminarium I Lacana

Dołącz do wydarzenia na fb

 

ZAPRASZAMY!


Kalendarz spotkań FPPL