Czytając Freuda z Lacanem: przypadek Dor.
Spotkanie drugie: 11 maja 2013 r. godz. 11.00 – 13.00

Przypadek Dory to przypadek paradygmatyczny, znajdziemy w nim kwintesencję cech nerwicy histerycznej. Dla leczenia histerii zaś S. Freud ponad sto lat temu wynalazł psychoanalizę. Według Lacana, na podstawie doświadczenia klinicznego można stwierdzić, że histeryczkami są w większości kobiety. Lacan mówił także, że nerwica nie jest jedynie skargą na cierpienie, zbiorem symptomów – jest nieświadomym pytaniem, innym w przypadku nerwicy histerycznej, innym w przypadku nerwicy obsesyjnej (trapiącej w większości mężczyzn).

Historia Dory przedstawiona przez Freuda w tekście „Fragment analizy pewnej histerii” (z 1905 r.), nawet przed osobą nieobeznaną z psychoanalizą stawia wiele pytań. Dlaczego nagle, w wieku 18 lat, Dora czuje się zmęczona życiem i zostawia rodzicom list samobójczy? Jak to się stało, że relacja jej ojca z kochanką – relacja, którą Dora dyskretnie wspierała przez lata – nagle zaczęła jej przeszkadzać? Kiedy po latach bliskich relacji z Dorą, kochanka ojca wydała jej sekret, czemu Dora ma pretensje do ojca, a nie do jego kochanki? Jeśli tyle lat Dora akceptowała zaloty i prezenty od męża kochanki ojca, czemu w ślad za wyznaniem jej przez niego uczuć, Dora go spoliczkowała? O co chodzi w tej intrydze? Jaki związek z tymi wydarzeniami mają dziwne symptomy Dory: obrzydzenie wobec cielesnych przejawów własnej seksualności, lęk przed mężczyznami w stanie pobudzenia seksualnego, napady kaszlu i afonii, ataki astmy?

W czasie drugich zajęć poświęconych przypadkowi Dory, zestawimy ze sobą podstawowe tezy Freuda i Lacana, które analizując powyższe ogniskują się wokół kwestii: jakie było nieświadome pytanie, z jakim Dora przyszła do Freuda?

Tych, którzy pragną wiedzy i chcą o niej dyskutować, zachęcamy do zapoznania się z:

1) opisem przypadku Dory w tekście S. Freuda „Fragment analizy pewnej histerii” [w tomie VII „Histeria i lęk”, Wyd. KR, Warszawa, 2001, str. 71-163] lub chociaż w załączonym opracowaniu.

S. Freud_Przypadek Dory_streszczenie

2) z załączonym komentarzem Lacana z fragmentu jego tekstu „Prezentacja na temat przeniesienia” [z r. 1951 (1966)].

J.Lacan_Prezentacja nt przeniesienia_AWS_II_fragment

W czasie zajęć, w interpretacji zawartych tam tez, pomogą nam wybrane akapity z kilku Seminariów Lacana (I, III – V, VIII-XII oraz XVI – XII), a także z dwóch innych esejów ze zbioru „Écrits” („Funkcja i pole mowy i mówienia” z r. 1953 i „Kierowanie leczeniem i zasady jego oddziaływania” z r. 1958).

Zajęcia odbędą się w sali szkoleniowej Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych,
ul. Szpitalna 6, II p.
[budynek i sala przystosowane dla osób niepełnosprawnych].

Serdecznie zapraszam!