Szanowni Państwo,

W środę 22 maja br., w godz. 19.30 – 21.30, w ramach znanego już Państwu cyklu FPPL “Czytając Freuda z Lacanem” odbędą się trzecie zajęcia poświęcone freudowskiemu przypadkowi Dory. Dokończymy na nich pracę (rozpoczętą w minioną sobotę) nad fragmentem tekstu Lacana ze zbioru „Ecrits”: „Prezentacja na temat przeniesienia”.

Celem zajęć będzie w dalszym ciągu zestawienie poglądów Freuda i Lacana na kwestię „właściwego obiektu pragnienia” Dory. Po pierwsze dlatego, że z racji na jego „nierozpoznanie” przez Freuda Dora odeszła z terapii, a po drugie dlatego, że w histerii ma on szczególną formułę, zasługującą na zbadanie. Na przykładzie przypadku Dory przyjrzymy się więc temu o co chodzi w histerycznym zainteresowaniu tajemnicą kobiecości, po co jest histeryczce męska identyfikacja i jaki ma ona związek z kompleksem Edypa oraz dlaczego histeryczka nieświadomie pragnie by jej pragnienie pozostało nieusatysfakcjonowane.

W interpretacji tez zawartych w „Prezentacji na temat przeniesienia”, pomogą nam wybrane akapity: z Seminariów J. Lacana (I, III – V, VIII-XII oraz XVI – XII), z esejów ze zbioru „Écrits” („Funkcja i pole mówienia i mowy w psychoanalizie” z r. 1953 i „Kierowanie leczeniem i zasady jego oddziaływania” z r. 1958) oraz komentarze C. Soler oparte na tzw. „późnym” nauczaniu Lacana („Co Lacan mówił o kobietach” z r. 2003).

Tym, którzy pragną wiedzy i chcą o niej dyskutować, proponujemy (ponownie) lekturę:

– opisu przypadku Dory w: S. Freud „Fragment analizy pewnej histerii” [w tomie VII „Histeria i lęk”, Wyd. KR, Warszawa, 2001, str. 71-163] lub chociaż w załączonym opracowaniu;

S. Freud_Przypadek Dory_streszczenie

– komentarza Lacana do przypadku Dory w: „Prezentacja na temat przeniesienia” [Écrits, wyd. Seuil, Paris 1966 lub wyd. robocze FPPL dostępne za pośrednictwem Joanny Szymańskiej asap@post.home.pl ], fragment do pracy w załączeniu.

J.Lacan_Prezentacja nt przeniesienia_AWS_II_fragment

Osoby zainteresowane otrzymaniem przed zajęciami komentarza do tekstu z poprzedniego spotkania proszone są o kontakt e-mailowy: anna.wojakowskaskiba@gmail.com

Uwaga! Zajęcia odbędą się w nowym miejscu: sala ClockWork (Mokotów), ul. Ksawerów 3 [łącząca ul. Puławską z Al. Niepodległości, w pobliżu Królikarni].

Zapraszamy!,