Ilustracja: Loui Jover – Deconstructing James Joyce


W sobotę 18.03 spotykamy się o godz. 10:00 na ostatnich zajęciach z cyklu Joyce – Artysta litery – Następstwa na podstawie książki Colette Soler.

Tym razem również pojawi się wiele ciekawych wątków, począwszy od słynnej „niejasnej decyzji jestestwa” w odniesieniu do wyboru struktury wraz z przyjęciem lub odmową przyjęcia własnego ciała – co w oczywisty sposób odnosi się do Joyce’a.

Wyjaśnimy także Lacanowskie pojęcie korpo-rekcji, którą literatura funduje. Pisanie jest formą inwestowania jouissance symptomu pisarza, czyli połączenia krasełka i ciała libidalnego.

Soler jednocześnie podkreśla analny wymiar pisarstwa, który jest logiczną analizą aktu brudzenia papieru literą, która niczym ekskrement reprezentuje podmiot.

I choć Joyce nie tworzył literatury sensu, a wręcz przeciwnie, to odnajduje się w nowo powstałej więzi dawania i brania, gdzie poprzez dzieła swojego mistrzowskiego mówienia oferuje nadwyżkę rozkoszy, za którą – ten kto bierze – płaci dziesięcinę, na wzór zakonów żebraczych, i która tworzy krasełko autora.

Prowadzący:
Joanna Szymańska i Marcin Piotrowski

ZAPRASZAMY!

Więcej informacji i zapisy na zajęcia: Joyce – Następstwa

Dołącz do wydarzenia na fb


Kalendarz spotkań FPPL