Na początku grudnia, Szkoła EPFCL – skupiająca Fora z 16 krajów z całego świata, w tym Forum Polskie Pola Lacanowskiego – organizuje w Paryżu dwa spotkania:

3 i 4 grudnia odbędzie się Pierwsze Anglojęzyczne Seminarium: „Symptom w późnym nauczaniu Lacana”

(zajęcia bezpłatne, prowadzone w języku angielskim, ilość miejsc ograniczona. Pobierz formularz zgłoszeniowy.)

Każdy z psychoanalityków Szkoły wybrał stronę lub sformułowanie pochodzące z późnego okresu nauczania Jacquesa Lacana. Tekstami źródłowymi wystąpień seminaryjnych będą następujące teksty:

  • Encore, 1973/1974 (wyd. francuskie, Seuil, 1975, wyd. angielskie W.W. Norton & Company, 1998)
  • R.S.I., 1974/1975. (francuski nieredagowany transkrypt A.L.I., wersja angielska Cormac Gallagher)
  • Le sinthome, 1975/1976 (wyd. francuskie Seuil, 2005. tłum. angielskie Cormac Gallagher)
  • L’insu que sait de l’une-bévue s’aile à mourre, 1976-1977. rancuski nieredagowany transkrypt, A.L.I., (1976- 1977),wersja angielska Cormac Gallagher.

WSZYSTKIE TŁUMACZENIA TEKSTÓW NA JĘZYK ANGIELSKI DOSTĘPNE TU. Szczegółowy program Seminarium TU.

W dniach 9, 10 i 11 grudnia będzie miało miejsce III MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE SZKOŁY: L’analyse – ses fins, ses suites” / „Analiza – jej końce, jej kontynuacje”

(Konferencja w języku francuskim, tłum. symultanicznie na hiszpański, włoski, angielski, konieczny wcześniejszy zapis. Pobierz formularz zgłoszeniowy.)

Szczegółowy program Spotkania TU. Istnieje możliwość wzięcia udziału w Seminarium, jak i w Spotkaniu. Więcej informacji można uzyskać u polskiego Delagata FPPL, Sary Rodowicz-Ślusarczyk, przewodniczącego FPPL, Pawła Piotrowskiego, lub bezpośrednio u organizatorów.

Zachęcamy do zapoznania się z fragmentami wstępu do III Spotkania Szkoły:

III MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE SZKOŁY 9, 10 i 11 GRUDNIA 2011, PARYŻ
„Analiza – jej końce, jej kontynuacje”

Przez trzy dni będziemy mieli okazję spotkać się w Paryżu i przedyskutować temat wybrany w Rzymie w lipcu 2010 roku. Jest to zaproszenie do poświadczania, kwestionowania i rozwijania tego tematu, który jest właściwy naszej Szkole, i który stanowi wyraz naszej kontynuowanej refleksji nad doświadczeniem passe – po spotkaniu w Rzymie, a przed spotkaniem w Rio de Janeiro. Temat ten jest z pewnością istotny i wyraźny, zarówno dla porządkowania tego doświadczenia, jak i dla jego rezultatów. Słowem-kluczem Spotkania będzie „doświadczenie”, doświadczenie passe po obu stronach Atlantyku w przeciągu ostatniej dekady. O ile podczas II Spotkania Szkoły w Rzymie 2010 roku, szczegółowo opracowane zostały lalangue, Realne oraz nowa definicja nieświadomego (byt mówiący), nadchodzące III Spotkanie, podążając za doświadczeniem Szkoły, powinno skupiać się na pozytywizacji efektów doświadczenia (…) Analiza nie jest nie do zakończenia, ani też nie kończy się ona depresją tudzież uniesieniem, bólem lub wyczerpaniem. Koniec analizy nie jest już tajemniczy, nieokreślony, artystycznie rozmyty; jest on satysfakcją, a nawet nagłą satysfakcją. Satysfakcja daje analizie koniec (a także perspektywę i cel), które są bardziej zajmujące niż negatywności struktury, ciężkie próby kastracji albo religia dziury. W końcu, nacisk położony zostaje mniej na straty i fiasko, a bardziej na odkrycie satysfakcji, która czyni doświadczenie analizy doświadczeniem zmieniającego się afektu. Doświadczeniem, które dotyczy też ludzkiego życia, doświadczeniem dynamicznych perspektyw „żywej analizy”, która zapowiada fakt, że przejście przez Realne nie prowadzi do solipsyzmu ani cynizmu, ale raczej do przebłysku tego, co może tworzyć wspólnotę (…), czego konsekwencje Szkoła będzie badać. Różne okresy odpowiadały różnym „modelom” końca: przekroczenie fantazmatu, identyfikacja z symptomem, przyjęcie kastracji. Dzisiaj jesteśmy zderzeni z kluczowym wyborem: jaka jest nasza koncepcja Realnego? Jak to Realne żyjących odnosi się do wiedzy nieświadomego? Mocno namawiamy Was do wzięcia udziału w Spotkaniu, które, jeżeli uda nam się sprostać wyzwaniu, może stanowić kamień milowy przed naszym ponownym spotkaniem wokół tematu „Co odpowiada analityk? Etyka i klinika” w Rio de Janeiro w lipcu 2012 roku. Spotkanie będzie miało dwa stadia:Dzień pierwszy, zatytułowany „Szkoła i Próba Passe”, poświęcony będzie debacie nad passeurem oraz AME (Analitykiem Członkiem Szkoły). drugi i trzeci dzień będą poświęcone wystąpieniom na bardziej ogólny temat „Analiza, jej końce, jej kontynuacje”, a program opiera sią na nadesłanych odpowiedziach.

Albert Nguyên

tłum. Sara Rodowicz-Ślusarczyk

Więcej informacji w języku angielskim TU