Seminarium FPPL - Niesamowite w pragnieniu nastolatka

Ilustracja: collage, Joanna Salamon


W ramach tego nowego cyklu zajęć FPPL, będziemy dyskutować o problemach nastolatków, z perspektywy wiedzy, jaką wnosi dla nas psychoanaliza Freuda i Lacana. Zastanowimy się czy, a jeśli tak, to w jaki sposób, pozwala nam ona wyjaśnić m.in. różne odsłony zjawiska depresji u młodzieży, aktualnie szeroko komentowanego w mediach.

Pierwsza część seminarium będzie w swej formie nawiązywała do realizowanych już przez Forum zajęć literackich. Tym razem zajmiemy się omawianiem dramatu Franka Wedekinda „Przebudzenie się wiosny. Tragedia dziecięca.”.

W drugiej części seminarium przyjrzymy się zagadnieniu z klinicznego punktu widzenia. Z perspektywy psychoanalizy współcześni nastolatkowie – ci wpatrzeni w swoje telefony, z słuchawkami na uszach, z pozoru odcięci od realnego świata – analogicznie jak tamci z epoki Wedekinda i Freuda, bardziej niż cokolwiek innego przeżywają rozterki związane z pierwszymi doświadczeniami erotycznymi. To już nie dzieci, ale jeszcze nie dorośli. Pomiędzy jednym a drugim przechodzą bowiem – z różnym skutkiem – przez etap budzenia się seksualności w relacji z drugą osobą.

Dzisiejsze nastolatki mówią, że szkoła nie uczy niczego, skoro nie wiadomo jak sobie radzić w związku. Jacques Lacan, w swoim krótkim tekście poświęconym tej sztuce, powiedział m.in., że „jeśli to się nie udaje, to wszystkim”, przez co wcale nie chciał powiedzieć, że nie ma co się w związki angażować. Spróbujemy odpowiedzieć na narzucające się pytanie, dlaczego jego zdaniem to się strukturalnie nie udaje, co w związku z tym oraz jakie mogą być konsekwencje, jeśli „nikogo to już nie obchodzi”.

Prowadzący:

  • Anna Wojakowska-Skiba
  • Bartosz Niemier
  • Marcin Klaus

Więcej informacji i link do Zoom: Seminarium „Niesamowite w pragnieniu nastolatka”

 

ZAPRASZAMY!


Kalendarz spotkań FPPL