wedekind

Projekt ilustracji: Joanna Salamon, z wykorzystaniem obrazu „Ninfa in un paesaggio” autorstwa Palma il Vecchio, ok. 1518-1520 r.


Drodzy Państwo!

Zapraszamy na drugie zajęcia w ramach nowego cyklu FPPL pt. ”Niesamowite w pragnieniu nastolatka”, w najbliższy poniedziałek o 20.30 przez Zoom.

Tym razem, tę poświęconą budzącej się seksualności sztukę Franka Wedekinda będziemy omawiać akt po akcie. Spotkanie będzie okazją do podzielenia się pomysłami na jej interpretację, czy to literacką, czy psychoanalityczną.

Jeśli zdążymy, to jeszcze na tych zajęciach przybliżymy sobie kilka uwag, które do tekstu dramatu wniósł Freud, w efekcie dyskusji, jaka miała miejsce w gronie wiedeńskiego Towarzystwa Psychologicznego, w środę 13 lutego 1907 r. (na podstawie fragmentu w tłum. na francuski autorstwa J.-A. Millera).

Omówienie sztuki Wedekinda i przybliżenie komentarza Freuda będą dla nas niezbędnym wstępem do kolejnej, bardziej klinicznej części zajęć, w czasie których zajmiemy się wspólnie lekturą komentarza Lacana zatytułowanego „Préface à l’Éveil du printemps (ze zbioru Autres Écrits, Ed. du Seuil, Paris 2001, str. 561-563.). Ta Lacanowska „Przedmowa…” została napisana jako element programu do inscenizacji dramatu Wedekinda na Jesiennym Festiwalu Teatralnym w 1974 r., w reżyserii Brigitte Jaques-Wajeman i na podstawie nowego tłumaczenia na jęz. francuski autorstwa François Regnaulta.

Spotkanie będą animować:

Bartosz Niemier – z wykształcenia psycholog. Aktualnie pracuje w szkole ponadpodstawowej oraz prowadzi prywatną praktykę w Poznaniu. Ma doświadczenie pracy z dziećmi, nastolatkami i dorosłymi. Wcześniej w ramach FPPL prowadził „Spotkania Literackie”.

Marcin Klaus – badacz społeczny z wykształceniem psychologicznym, specjalizujący się w przemianach kulturowych. Zawodowo prowadzi wywiady pogłębione, analizując perspektywy różnych pokoleń – zarówno nastolatków, jak i rodziców. Poprzednio w ramach FPPL prowadził m.in. cykl zajęć „Czytanie Lacana dla początkujących”; w serii „Spotkania z psychoanalizą” zgłębiał tematy pragnienia u mężczyzn oraz wpływu mowy na ciało.

Anna Wojakowska-Skiba – autorka pomysłu zajęć; psycholog i psychoanalityk prowadząca prywatną praktykę w Warszawie. Jest członkiem AP Szkoły Psychoanalizy EPFCL-Francja i specjalizuje się w pracy z nastolatkami i dorosłymi. W przeszłości w ramach FPPL prowadziła m.in. Seminarium „Czytanie Kanta Sadem” oraz „Lacan analizuje”; w serii „Spotkania z psychoanalizą” zgłębiała tematy relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi oraz psychoanalitycznego podejścia do różnicy płci.

KOORDYNATOR ZAJĘĆ

  • Bartosz Niemier
  • Link do Zoom dostępny u koordynatora: href=”mailto:bartosz@niemier.pl”>bartosz@niemier.pl

Więcej informacji: Seminarium „Niesamowite w pragnieniu nastolatka”

Dołącz do wydarzenia na fb

ZAPRASZAMY!


Kalendarz spotkań FPPL