Już w najbliższą sobotę (15.01) po raz pierwszy w 2022 roku spotkamy się, aby kontynuować naszą pracę nad książką Colette Soler “Lacan reading Joyce”.

W trakcie zajęć zapytamy między innymi o strukturę Joyce’a i zbadamy, czy możemy zlokalizować u niego coś, co nazywamy podpisem dotyczącym jego struktury. Innymi słowy będziemy podążać za Lacanem w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie czy Joyce był psychotykiem, czy był szalony? Zobaczymy również, że to nie to samo.

Dodatkowo, w późnym okresie nauczania, Lacan konceptualizował podmiot poprzez strukturę boromejską, w ramach której wnioskowanie o psychozie na bazie wykluczenia Imienia Ojca, tak jak to miało miejsce wcześniej, jest niewystarczające. Nawet jeśli element wykluczenia jest nadal obecny, to najważniejsze jest jak podmiot odpowiada na związany z nim brak.

Z tej perspektywy, podążając za wywodem Colette Soler, będziemy analizować funkcję ojca na bazie ojca Joyce’a oraz to, jak Joyce odpowiedział na wykluczenie Imienia Ojca. Jak wytworzył dla siebie zastępczy sinthome. I jak w tym kontekście możemy rozumieć, że Joyce “uczynił sam siebie” – “koniecznym synem” – choć paradoksalnie bez miejsca w genealogii rodziny.

Prowadzący: Joanna Szymańska i Marcin Piotrowski

Członkowie Forum Polskiego Pola Lacanowskiego uczestniczą w zajęciach nieodpłatnie.

ZAPRASZAMY!

Więcej informacji: Joyce – Artysta litery

Dołącz do wydarzenia na fb

Plan zajęć FPPL